Většina čechů na svém mobilním telefonu čte zprávy

Tomáš Malíř

7.8.2015 09:26

Zhruba 40 procent českých uživatelů na svém chytrém telefonu alespoň každých pár hodin kontroluje nové zprávy, upozornění z aplikací či zpravodajství. Již během ranního vstávání pomocí chytrého telefonu surfuje na internetu polovina (48 procent) těch, kdo internet na mobilu používají. Téměř tři čtvrtiny uživatelů si jej nechávají na dosah vedle své postele i během spánku. Devět z deseti jej používá jako budík.

Vůči užívání mobilů jsme tolerantní

K používání mobilních telefonů v různých situacích jsou Češi poměrně tolerantní. Více než čtvrtině dotazovaných nevadí, pokud člověk, se kterým hovoří, během rozhovoru kontroluje SMS nebo e-maily. Naopak více než polovina dotazovaných přiznává, že mobily se často používají i v situacích, kdy není vhodné telefonovat nebo posílat textové zprávy.

 

Stahuj Tapito zdarma

google play

Bez mobilu „ani ránu“

Zhruba 15 procent dotazovaných telefon neodkládá ani během sportování a třetina ani na romantické schůzce. Na dovolenou si chytrý telefon bere přes 90 procent lidí a každý čtvrtý se připojuje online za použití roamingu.

 

S telefony vstáváme i uléháme

Chytrý telefon je často první věc, kterou držíme po probuzení v ruce i kterou z ruky jako poslední odkládáme před usnutím. Již během ranního vstávání pomocí něj surfuje na internetu 48 % těch, kteří internet na mobilu používají. 74 % uživatelů jej nechává na dosah vedle své postele i během spánku. Většinou proto, že jej používají jako budík (91 %), ale více než každý třetí (37 %) používá svůj smartphone těsně před usnutím.

Z výsadní pozice technika odsunula i tradiční pomocníky při nespavosti, jako je sklenice ohřátého mléka. Pokud se čeští uživatelé smartphonů rozhodnou udělat něco jiného, než jen ležet v posteli (47 %), sáhnou dva z pěti (39 %) právě po chytrém telefonu, což je více než po ovládání televize (32 %). Do knihy se začte jen každý pátý, více ženy než muži. (20 % – u žen 25 % a u mužů 16 %)

Nejčastěji lidé používají chytré telefony ve svém volném čase (96 procent), během cestování (95 procent), večer před spánkem (75 procent) a v práci (75 procent). Zprávy na svém chytrém telefonu sleduje 72 procent dotázaných, hudbu poslouchá 56 procent a hry hraje 54 procent. Na dalších místech jsou sociální kontakty a focení. Pro domlouvání schůzek či flirtování používá chytrý telefon desetina mužů, ale jen čtyři procenta žen.

Užitečný asistent, bez kterého se neobejdeme

Téměř polovina (49 %) majitelů chytrých telefonů se díky nim cítí lépe a jistěji, protože si vždy a kdekoliv mohou cokoliv zjistit. 64 % uživatelů oceňuje, že si díky chytrým telefonům nemusí pamatovat tolik věcí, protože si vše můžeme zjistit na internetu.Nejčastěji používáme chytré telefony ve svém volném čase (96 %), během cestování (95 %), večer před spánkem (75%) a v práci (75%). Jako užitečného pracovního asistenta označily mobilní telefon v průzkumu téměř dvě třetiny dotázaných. Dva z pěti českých účastníků výzkumu (41 %) si nedokážou představit, že by byli bez telefonu celý den, a nikdy ho nezapomenou, protože vždy před odchodem z domu vždy kontrolují, zda ho mají u sebe. Z mladých lidí ve věku mezi 15 a 24 lety jsou to dokonce dva ze tří (59 %). Pokud se už stane, že telefon zapomeneme, je z toho 33 % dotazovaných nervózní a připadají si, jako by byli nazí.

 

Infografika (zvětšíte kliknutím)

 inforgrafika-kdo_je_cesky_uzivatel.jpginfografika

 

Původní tisková zpráva zde. 


WebTOP 100